Prep track and field: 2018 CCAC Middle School Championships results

Members of the Gulfview track and field team pose with their trophy after winning the 2018 Collier County Athletic Conference Middle Schools Championships on Saturday, April 28, at Naples High School. Check back with CollierSportsInsider.com later this weekend for a report and photo gallery on the meet. GREGG HARDY/CSI

 Collier County Public Schools - 4/28/2018                   
               2018 Middle School Track and Field Championships                
                              Naples High School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Brown, Ann-Campbell          Pine Ridge            12:41.97  
  2 Callis, Kayla                North Naples          12:52.48  
  3 Iverson, Miriama             North Naples          12:57.33  
  4 Loutchenko, Sonia            Corkscrew             13:11.55  
  5 Jones, Amelia                Gulfview              13:49.39  
  6 McKernan, Kiley              Gulfview              14:03.54  
  7 Smith, Ryleigh               North Naples          14:14.46  
  8 Layton, Havana               Gulfview              14:53.47  
 
Event 2  Boys 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ostler, Joshua               Pine Ridge            11:13.66  
  2 Thornton, Wiley              North Naples          11:25.29  
  3 Jaikaran, Charles            Oakridge              11:32.57  
  4 McClendon, Drew              Gulfview              11:42.42  
  5 Giles, Lucas                 Pine Ridge            11:51.67  
  6 Andres, Deonicio             Immokalee             12:00.81  
  7 Marshall, Owen               Gulfview              12:02.34  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Joseph, Michelande           Immokalee                12.81  
  2 Fonseca, Ashley              North Naples             13.06  
  3 Williams, Mariah             North Naples             13.19  
  4 Louis, Richcarnia            East Naples              13.44  
  5 St Fleur, Melora             Manatee                  13.52  
  6 Guerra, Melissa              North Naples             13.65  
  7 Meronvil, Fanisha            Manatee                  13.78  
  8 Jean Baptiste, Mollie        East Naples              13.83  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Devin                 Gulfview                 11.62  
  2 Miller, William              Pine Ridge               11.87  
  3 Michaud, Moise               Golden Gate              11.96  
  4 Potts, Parker                Pine Ridge               12.19  
  5 Chicas, Christian            Cypress Palm             12.37  
  6 Rinvil, Jeff                 Immokalee                12.41  
  7 Williams, Keylijah           Gulfview                 13.09  
 
Event 5  Girls 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Shimer, Briana               Gulfview               1:05.45  
  2 Calkins, Lane                Gulfview               1:06.65  
  3 Morancy, Nedgine             East Naples            1:07.27  
  4 Aristazabel, Emma            Pine Ridge             1:08.37  
  5 Elias, Eufrelena             Immokalee              1:11.25  
  6 Zamor, Calouna               Immokalee              1:12.12  
  7 VanRee, Julia                Corkscrew              1:12.74  
 
Event 6  Boys 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Noelma, Aaron                North Naples             54.35  
  2 Garcia, Johnathan            Manatee                  56.30  
  3 Bryant III, Stanley          Gulfview                 57.51  
  4 Irasque, Sebastian           Manatee                  58.62  
  5 Arnold, Joseph               Cypress Palm             59.75  
  6 Hernandez, Nestor            Corkscrew                59.98  
  7 Dollar, Andre                Gulfview               1:00.59  
  8 Juarez, Juan                 Cypress Palm           1:01.39  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Immokalee  'A'                                        53.71  
  2 North Naples  'A'                                     54.07  
  3 East Naples  'A'                                      54.33  
  4 Manatee  'A'                                          55.72  
  5 Gulfview  'A'                                         55.96  
  6 Pine Ridge  'A'                                       56.01  
  7 Cypress Palm  'A'                                     56.31  
  8 Corkscrew  'A'                                        57.50  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pine Ridge  'A'                                       49.18  
  2 Cypress Palm  'A'                                     49.35  
  3 North Naples  'A'                                     49.62  
  4 Manatee  'A'                                          50.33  
  5 Immokalee  'A'                                        51.31  
 -- Gulfview  'A'                                            DQ  
 -- Golden Gate  'A'                                         DQ  
 
Event 9  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Baird, Maura                 Mason Classi           2:30.39  
  2 Bethea, Carinn               Oakridge               2:37.22  
  3 Smith, Ryleigh               North Naples           2:40.27  
  4 Thompson, Ada                Pine Ridge             2:44.19  
  5 Mitchell, Hannah             Mason Classi           2:45.32  
  6 Gonzalez, Antonia            North Naples           2:46.22  
  7 Loutchenko, Sonia            Corkscrew              2:51.69  
 
Event 10  Boys 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Furgason, Lukas              Oakridge               2:06.70  
  2 Ostler, Joshua               Pine Ridge             2:13.15  
  3 Cunningham, Reed             Gulfview               2:13.75  
  4 Silva, Javier                Gulfview               2:17.71  
  5 Kent, Augie                  Gulfview               2:22.95  
  6 Garcia, Samuel               Golden Gate            2:27.57  
  7 Alvarado, Adrian             Cypress Palm           2:30.51  
  8 Sanches, Edi                 Immokalee              2:32.67  
 
Event 11  Girls 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fonseca, Ashley              North Naples             27.21  
  2 Joseph, Michelande           Immokalee                27.72  
  3 Williams, Mariah             North Naples             28.01  
  4 Louis, Richcarnia            East Naples              28.92  
  5 Meronvil, Fanisha            Manatee                  29.75  
  6 Jean Baptiste, Mollie        East Naples              29.77  
  7 St Fleur, Melora             Manatee                  30.11  
  8 Tanelus, Tarkieshla          North Naples             37.36  
 
Event 12  Boys 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Devin                 Gulfview                 23.85  
  2 Chicas, Christian            Cypress Palm             25.19  
  3 Potts, Parker                Pine Ridge               25.25  
  4 Noelma, Aaron                North Naples             25.61  
  5 Mootispaw, Levi              East Naples              25.79  
  6 Bryant III, Stanley          Gulfview                 27.47  
  7 Michaud, Moise               Golden Gate              27.49  
 
Event 13  Girls 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Baird, Maura                 Mason Classi           5:55.66  
  2 Brown, Ann-Campbell          Pine Ridge             6:01.60  
  3 Thompson, Ada                Pine Ridge             6:10.84  
  4 Scardino, Sadie              Oakridge               6:15.27  
  5 Callis, Kayla                North Naples           6:16.85  
  6 Waleri, Gulfview             Gulfview               6:38.20  
  7 Iverson, Miriama             North Naples           6:41.08  
  8 Bethea, Carinn               Oakridge               7:28.65  
 
Event 14  Boys 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Furgason, Lukas              Oakridge               4:52.91  
  2 Garcia, Roman                Cypress Palm           5:15.23  
  3 Greenling, Alex              Gulfview               5:23.67  
  4 Trexler, Austin              Pine Ridge             5:28.64  
  5 McClendon, Drew              Gulfview               5:30.80  
  6 Juarez, Juan                 Cypress Palm           5:41.15  
  7 Marshall, Owen               Gulfview               5:48.85  
 
Event 15  Girls 4x400 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Immokalee  'A'                                      4:28.16  
  2 Gulfview  'A'                                       4:33.17  
  3 Pine Ridge  'A'                                     4:35.78  
  4 North Naples  'A'                                   4:45.53  
  5 Mason Classical  'A'                                4:47.99  
  6 Manatee  'A'                                        4:57.86  
  7 Corkscrew  'A'                                      4:58.86  
  8 Cypress Palm  'A'                                   5:04.14  
 
Event 16  Boys 4x400 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Pine Ridge  'A'                                     3:58.41  
  2 Manatee  'A'                                        3:59.91  
  3 Cypress Palm  'A'                                   4:02.23  
  4 Gulfview  'A'                                       4:04.47  
  5 East Naples  'A'                                    4:07.64  
  6 Immokalee  'A'                                      4:07.97  
  7 Oakridge  'A'                                       4:09.66  
 
Event 17  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Joseph, Michelande           Immokalee             16-01.50  
  2 Jean Baptiste, Mollie        East Naples           15-07.00  
  3 Etienne, Mowenta             Immokalee             14-08.00  
  4 Clemeton, Shamoya            Pine Ridge            14-05.00  
  5 St Fleur, Melora             Manatee               14-02.75  
  6 Tanelus, Tarkieshla          North Naples          14-02.00  
  7 Morancy, Nedgine             East Naples           13-05.50  
  8 Owens, Olivia                North Naples          13-00.50  
 
Event 18  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Moore, Devin                 Gulfview              19-02.00  
  2 Hernandez, Anthony           North Naples          17-06.00  
  3 Noelma, Aaron                North Naples          17-04.50  
  4 St Louis, Schneider          Manatee               16-10.00  
  4 Ventura, Ramiro              Immokalee             16-10.00  
  6 Ciresi, Jared                Cypress Palm          16-05.00  
  6 Brown, Kerry                 Pine Ridge            16-05.00  
  8 Dervil, Ernst                East Naples           15-05.50  
 
Event 19  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cummings, Heaven             Immokalee             44-03.50  
  2 LaRose, Naisha               East Naples           33-06.00  
  3 Hess, Roxanne                North Naples          31-07.50  
  4 Davidson, Peyton             North Naples          28-02.75  
  5 Pierre, Ketnise              Immokalee             26-09.25  
  6 Bradley, Olivia              Gulfview              26-02.50  
  7 McKernan, Kiley              Gulfview              24-09.75  
  8 Boussiquot, Darica           Manatee               24-04.75  
 
Event 20  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dollar, Andre                Gulfview              39-01.25  
  2 Thermidor, Kinsy             Immokalee             37-01.50  
  3 Mootispaw, Levi              East Naples           37-00.00  
  4 Koneski, Colin               East Naples           35-09.75  
  5 Desrosiers, Schnaisson       Golden Gate           33-01.00  
  6 Jean Francois, Ricardo       Immokalee             32-10.75  
  7 Moreno, Jeremias             Golden Gate           31-10.00  
  8 Witmer, Reilly               Gulfview              28-06.00  
 
Event 21  Girls Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pierre, Ketnise              Immokalee                74-02  
  2 Davidson, Peyton             North Naples             73-03  
  3 Heffelfinger, Reagan         North Naples             68-06  
  4 LaRose, Naisha               East Naples              68-04  
  5 Cummings, Heaven             Immokalee                66-11  
  6 Boussiquot, Darica           Manatee                  58-02  
  7 McKernan, Kiley              Gulfview                 57-06  
  8 Slugh, Sarah                 Gulfview                 45-02  
 
Event 22  Boys Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dollar, Andre                Gulfview                111-03  
  2 Hennig, Robert               East Naples              97-11  
  3 Vega, Aiden                  Cypress Palm             97-05  
  4 Wilson, Alex                 Pine Ridge               95-09  
  5 Tomlinson, Byron             Cypress Palm             84-04  
  6 Geoges, Cody                 Manatee                  83-01  
  7 Rinvil, Jeff                 Immokalee                79-01  
  8 Rivers, Chance               North Naples             67-04  
 
Event 23  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gulfview  'B'                                      11:22.88  
  2 Mason Classical  'A'                               11:23.07  
     1) Baird, Maura                    2) Caprioni, Costanza             
     3) Diericks, Tera                  4) Mitchell, Hannah               
  3 Gulfview  'C'                                      11:28.23  
  4 Gulfview  'A'                                      11:45.29  
  5 Oakridge  'A'                                      12:31.27  
     1) Bethea, Carinn                  2) Gutierrez, Daniella            
     3) Markovic, Hannah                4) Scardino, Sadie